uczyć dzieci w domu

dsc_0295Frondowski artykuł na temat edukacji w domu, wywiad z Mateuszem Matyszkowiczem, przystępującym do nauczania córki w domu.

Mitem jest też przekonanie, że socjalizacja dziecka wymaga przebywania w grupie rówieśniczej. Grupa rówieśnicza to sztucznie wykreowana wspólnota – mówi Matyszkowicz, który uważa, że edukacja domowa jest dobra także dla rodziców, pragnących zwrócić szczególną uwagę na dziecko i zapewnić mu integralną ścieżkę rozwoju. Rodzice mogą potraktować edukację w domu zarówno jako inicjację wiedzy, inicjację kulturową, jak i religijną. To wszystko może się znakomicie odbywać w rodzinie. Szkoła tego nie zapewni, nawet religijna – zapewnia młody tata.

Szkoła sama w sobie jest dobra. Problemem jest system, jaki wokół niej stworzono. W pewnym momencie historii szkoła stała się narzędziem oświeconego państwa, które postanowiło przejąć od rodziców ich role wychowawcze. Ale pamiętajmy, że obowiązek szkolny wprowadził na początku XIX wieku w Prusach Fryderyk Wilhelm po to, by stworzyć karną armię żołdaków, którzy będą potrafili owszem czytać i pisać, ale przede wszystkim którzy będą karnie wykonywać polecenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s