artykuł o edukacji domowej w “Polityce”

Znalazłam artykuł na temat edukacji domowej w “Polityce”

Advertisements

2 thoughts on “artykuł o edukacji domowej w “Polityce”

 1. Chętnie przeczytałem, ale zastanawiam się czy oprócz plusów nie ma także minusów..takich jak mniej kontaktów z rówieśnikami chociażby.

 2. Dzięki za wizytę. Chociaż nie mam osobitych doświadczeń w edukowaniu domowym w Polsce (zajmuję się edukacją domową w USA od lat 5), to szczerze mówiąc nie widzę, jak na razie wyższości szkolnictwa wszystkim znanego nad edukacją domową, wręcz przeciwnie.
  Jeśli chodzi o tzw. socjalizację, to dzieci spotykają sie z innymi dziećmi na zajęciach w przeróżnych klubach, organizacjach pozaszkolnych, parkach, podwórkach, spotkaniach rodzinnych i w gronie swoich przyjaciół.
  Z racjonalnego punktu widzenia, czego dziecko uczy się od swoich 30 rówieśników w klasie, co sprawiałoby, że jego rozwój przebiega w sposób “bardziej prawidłowy”, niż bez nich. W przeciętnej klasie czy szkole, przyswoi sobie zapewne społeczne zachowania tych, kórzy są wokół niego, a recenzję tych właśnie pozostawiam do własnych rozważań.
  Jeśli chodzi o badania naukowe przeprowadzane w różnych krajach na temat umiejętności zachowań społecznych wśród dzieci edukowanch domowo, to nie stwierdzono żadnych braków, wręcz przeciwnie, dzieci takie są odważniejsze, bardziej pewne siebie, z łatwością nawiązują kontakty, nie tylko z rówieśnikami, lecz ze wszystkimi, posiadają więcej tzw. “zdrowego rozsądku”, angażują się w życie społeczne itaczających je środowisk i społeczności.
  Coraz więcej uczelni wyższych w USA stara się o przyciągnięcie do siebie absolwentów edukacj domowej. Powody? Są oni bardziej przygotowani do życia akademickiego, niż ich rówieśnicy, są bardziej odpowiedzialni, są lepszymi organizatorami życia społecznego, angażują się w działalność organizacji pozaszkolnych, cząsto im przewodząc.

  Podsumowując, socjalizacja w gronie rówieśników – jak najbardziej, ale nie przez 5 dni w tygodniu, 6-8 h dziennie. To rodzice mają wychowywać, a nie rówieśnicy, ani nauczyciele.

  “Przyjęło się twierdzić, że proces socjalizacji w szkołach publicznych jest dobry i przebiega całkiem normalnie, ale ja powiem wam co z pewnością normalnym nie jest. Nie jest normalne by dzieci przebywały w tym samym pomieszczeniu, w tym samym czasie, robiąc w ten sam sposób te same rzeczy i osiągając te same rezultaty tylko dlatego, że są w tym samym wieku. – Stephen Moitzo

  Co do dlaszego drążenia tematu socjalizacji w edukacji domowej, zachęcam:
  http://www.edukacja.domowa.pl/
  http://www.zamosconline.pl/text.php?id=1628&rodz=publ
  http://www.prawica.net/node/3542
  http://www.erodzina.com/index.php?id=27,289,0,0,1,0

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s